TIME TABLE




SSC COACHING
SSC COACHING IN CHANDIGARH







   TIME TABLE CHANDIGARH 
14TH– 20THAPRIL- 2014
BANK-PO/SSC/CLERK/PB. JOBS




DAY
7:00-9:30
BATCH-1
BASE-3
17th FEB
7:00-9:30
BATCH-2
BASE-2
17TH APR
7:00-9:30
BATCH-3
BASE-1
24TH mar
10:30-1:00
BATCH-4
BASE-2
24TH FEB
10.30-1.00
BATCH-5
BASE-1
7TH APR
10:00-12:30
BATCH-6
13TH MAR
BASE-3
10.00-12.30
BATCH-7
17TH APR
SC0-9
2-4:30
BATCH-8
30 JAN
BASE-3
3:00-5:30
BATCH-9
BASE-1
6-MAR
2:00-4:30
BATCH-10
BASE-2
3RD APRIL
6:00-8:30
BATCH-11
BASE-1
13th MAR
6:00-8:30
BATCH-12
BASE-3

6:00-8:30
BATCH-13
BASE-2
13 FEB
MON
14/4
7:00-8:30
P & L
(PANKAJ)
8:30-9:30
COMPUTER
7:00-8:00
COMPUTER 
8:00-9:30
ALPHA-2
(SANJAY)
9:30-10:30
GK-P-3
10:30-11:30
ENG
(RAJNI)
11:30-1:00
NON-VER
(SANJAY)
10:30-11:30
ENG
(MINAKSI)
11:30-1:00
SIMPLI-FICATION
(PANKAJ)
10:00-11:30
PARTNER-SHIP
(PANKAJ)
11:30-12:30
GK-E-1
12:30-1:30
ENG
(MINAKSI)
10:00-11:00
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET 11:00-12:30
ARG/ASS/C
(ASHISH)
2:00-3:00
GK-G-3
3:00-4:00
ENG
(RAJNI)
4:00-5:30
PUZZLE-3,6
(SANJAY)
2:00-3:00
ENG
(MINAKSHI)
3:00-4:30
BANKING
6:00-7:00
ENG
(MINAKSHI)
7:00-8:30
ALPHA-2
(ASHISH)
6:00-7:30
P & C,PB
(SANJAY)
7:30-8:30
COMPUTER
TUE
15/4
7:00-8:30
DI-2
(ASHISH)
8:30-9:30
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET
7:00-8:30
AVERAGE
(PANKAJ)
8:30-9:30
BANKING
10:30-11:30
BANKING
11:30-1:00
S.I.,C.I.
(PANKAJ)
10:30-11:30
ENG
(MINAKSI)
11:30-1:00
SR-1
(ASHISH)
1:00-2:00
GK-H-2
10:00-11:30
ALPHA-2
(SANJAY)
11:30-12:30
GK-E-2 
12:30-1:30
COMPUTER
10:00-11:30
VOLUME
(PANKAJ)
11:30-12:30
VOLUME
VIVEK

3:00-4:00
COMPUTER
4:00-5:30
RATIO
(PARDEEP)
2:00-3:00
ENG
(MINAKSHI)
 3:00-4:30
SR-1
(SANJAY)
4:30-5:30
GK-H-3
6:00-7:30
S.I.
(PARDEEP)
7:30-8:30
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET
6:00-7:00
ENG
(MINAKSHI)
7:00-8:30
BR-2,DEC MAK
(ASHISH)
WED
16/4
7:00-8:30
AREA,VOL
 (PANKAJ)
8:30-9:30
BANKING
7:00-8:00
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET 8:00-9:30
NON-VERBAL
(SANJAY)
10:30-11:30
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET
11:30-1:00
INPUT-1
(DEEPIKA)
10:30-11:30
BANKING 11:30-1:00
HCF-LCM
(PANKAJ)
1:00-2:00
COMPUTER
10:00-11:30
S.I.,C.I.
(PANKAJ)
11:30-12:30
BANKING
12:30-1:30
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET
10:30-11:30
 SYMBOLS,
MIX REAS
(DEEPIKA)
11:30-1:00
BR-2,DEC MAK
(ASHISH)
BATCH-OVER
2:00-3:00
GK-G-4
3:00-4:30
PUZZLE-7
(DEEPIKA)
4:30-5:30
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET
2:00-3:00
COMPUTER
3:00-4:30
AVERAGE
(ROHIT)
6:00-7:30
PUZZLE-1,2
(ASHISH)
7:30-8:30
COMPUTER
6:00-7:00
ENG
(MINAKSHI)
7:00-8:30
VOLUME
(ROHIT)
THU
17/4
7:00-8:00
ENG
(RAJNI)
8:00-9:30
INPUT-1
(ASHISH)
7:00-8:30
INTRO-1
(SANJAY)
8:30-9:30
VEDIC-MATHS
(PANKAJ)
7:00-8:30
AGES
(PANKAJ)
8:30-9:30
ENG
(RAJNI)
10:30-11:30
ENG
(RAJNI)
11:30-1:00
C.I.
(PANKAJ)
10:30-11:30
ENG
(MINAKSI)
11:30-1:00
CODING-2
(ASHISH)
10:00-11:30
C.I.
(PANKAJ)
11:30-12:30
ENG
(MINAKSI)
10:00-11:30
INTRO-1
(SANJAY)
12:00-1:00
ENG
(RAJNI)
3:00-4:00
ENG
(RAJNI)
4:00-5:30
RATIO
(ROHIT)
2:00-3:00
ENG
(MINAKSHI)
 3:00-4:30
CODING-2
(ASHISH)
6:00-7:00
ENG
(MINAKSHI)
7:00-8:30
% AGE
(ROHIT)
6:00-7:30
P & C,PB
(PANKA)
7:30-8:30
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET
FRI
18/4
7:00-9:30
AREA,VOL
(PANKAJ)

7:00-8:00
ENG
(RAJNI)
8:00-9:30
BR-1
(SANJAY)
7:00-8:30
PUZZLE-1,2
(ASHISH)
8:30-9:30
ENG
(RAJNI)
10:30-11:30
COMPUTER
11:30-1:00
SYLLOGISM
(ASHISH)
10:30-11:30
ENG
(MINAKSI)
11:30-1:00
NUMBERS
(PANKAJ)
1:00-2:00
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET
10:00-11:30
TRAINS
(PANKAJ)
11:30-12:30
ENG
(MINAKSI)
10:00-11:30
BR-1
(SANJAY)
12:00-1:00
ENG
(RAJNI)
3:00-4:00
ENG
(RAJNI)
4:00-5:30
INPUT-1
(DEEPIKA)
2:00-3:00
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET
3:00-4:30
AGES
(ROHIT)
6:00-7:30
PUZZLE-3,6
(ASHISH)
7:30-8:30
ENG
(MINAKSHI)
6:00-7:00
ENG
(MINAKSHI)
7:00-8:30
BOATS,
QUAD
(ROHIT)
SAT
19/4
7:00-8:00
ENG
(RAJNI)
8:00-9:30
ALGEBRA-2
(ASHISH)
7:00-8:15
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET
8:15-9:30
VEDIC-MATHS
(PANKAJ)
7:00-8:15
GEOM-1
(PANKAJ)
8:15-9:30
ENG
(RAJNI) 
10:30-11:30
ENG
(RAJNI)
11:30-1:00
GEOM-2
(PARDEEP)

10:30-11:30
ENG
(MINAKSI)
11:30-1:00
TRIGO-2
(SANJAY)
1:00-2:00
GK-H-3
10:00-11:30
GEOM-2
(PANKAJ)
11:30-12:30
ENG
(MINAKSI)
10:00-11:00
CURRENT-
AFFAIRS
MANPREET 11:00-12:00
GK-E-1
12:00-1:30
VEDIC-MATHS
(PANKAJ)

3:00-4:00
ENG
(RAJNI)
4:00-5:30
GEOM-2
(PARDEEP)
2:00-3:00
ENG
(MINAKSHI)
3:00-4:30
TRIGO-2
(ROHIT)
4:30-5:30
GK-H-4
6:00-7:00
BANKING
7:00-8:30
ALGEBRA-1
(ROHIT)
6:00-7:30
ALGEBRA-1
(PARDEEP)
7:30-8:30
BANKING
SUN
20/4
SSC/PB ONLY
GK -SSC
9:30-11:00
(MUST
BRING 
GK-2
 BOOKLET)
AT 
BASE-1

SSC/PB ONLY
SSC-
MOCK TEST
11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN
PB ONLY
PB-GK-1
MANPREET
8:30-9:30
(MUST
BRING 
PUNJAB
JOBS-
 BOOK)
AT 
BASE-3
SSC/PB ONLY
GK -SSC
9:30-11:00
(MUST
BRING 
GK-2
 BOOKLET)
AT 
BASE-1

PB ONLY
PB-GK-1
MANPREET
8:30-9:30
(MUST
BRING 
PUNJAB
JOBS-
 BOOK)
AT 
BASE-3

SSC-MOCK TEST
11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN


SSC-MOCK TEST
11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN
PB ONLY
PB-GK-1
MANPREET
8:30-9:30
(MUST
BRING 
PUNJAB
JOBS-
 BOOK)
AT 
BASE-3

SSC-MOCK TEST

11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN


SSC-MOCK TEST

11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN
PB ONLY
PB-GK-1
MANPREET
8:30-9:30
(MUST
BRING 
PUNJAB
JOBS-
 BOOK)
AT 
BASE-3

SSC-MOCK TEST
11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN


SSC-MOCK TEST
11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN


SSC-MOCK TEST
11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN
PB ONLY
PB-GK-1
MANPREET
8:30-9:30
(MUST
BRING 
PUNJAB
JOBS-
 BOOK)
AT 
BASE-3

SSC-MOCK TEST
11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN
SSC/PB ONLY
GK -SSC
9:30-11:00
(MUST
BRING 
GK-2
 BOOKLET)
AT 
BASE-1


SSC-MOCK TEST
11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN
SSC/PB ONLY
GK -SSC
9:30-11:00
(MUST
BRING 
GK-2
 BOOKLET)
AT 
BASE-1

SSC-MOCK TEST
11.30-1.30
AT BASE-3
PAWAN

DOUBT SESSION (DAILY)  9 AM - 5 PM  AT SCO-9 sec 15-C

BASIC GK (MONDAY-TO-FRIDAY)--2:00-3:00 PM 

AT SCO-9 ,SEC 15-C





   TIME TABLE CHANDIGARH - SEC – 34 
14TH- APRIL 2014– 19TH- APRIL 2014
BANK-PO/SSC/CLERK/PB. JOBS
  
DAY
7:00-9:30

9:30-1:00
OLD- 4th Floor, SCO 128
9:30-1:00
New-1st Floor,SCO 94
2:30-4:00
OLD- 4th Floor,SCO 128
2:30-4:00
New-1st Floor, SCO 94
6:00-8:30
THU
17/4
7:00-8:00
BANKING
8:00-9:30
MATH
PRADEEP
9:30-10:30
SCIENCE
10:30-12:00
PARDEEP
9:30-10:30
      GK-Manpreet
10:30-12:00
KANWAL
12:00-1:00
SCIENCE
2:30-4:00
PARDEEP
4:00-5:00
GK-Manpreet

2:30-4:00
   INTRO
4:00-5:30
   VEDIC
PARDEEP
6:00-7:00
      GK-Manpreet
7:00-8:30
RES. KANWAL
FRI
18/4
7:00-8:00
COMPUTER
8:00-9:30
RES. (DM)
9:30-10:30
COMPUTER
10:30-12:00
REASONING
KANWAL
9:30-11:00
  PARDEEP
     AGE
11:00-12:00
GK-Manpreet

12:00-1:00
   SCIENCE
2:30-3:30
COMPUTER

3:30-5:00
   MATH
PARDEEP

2:30-4:00
     RES
KANWAL
4:00-5:00
COMPUTER
5:00-6:00
 SCIENCE
6:00-7:00
COMPUTER
7:00-8:30
    MATH
PARDEEP

SAT
19/4
7:00-8:30
PARDEEP
    (GW)
8:30-9:30
     BANKING

9:30-11:00
BANKING
10:30-12:00
REASONING
KANWAL
9:30-11:00
REASONING
KANWAL
DIRECTIONS
11:00-12:00
  BANKING

2:30-4:00
   RES.
KANWAL
4:00-5:00
BANKING
2:30-4:00
BANKING
4:00-5:00
GK-Manpreet


6:00-7:00
     GK-Manpreet
7:00-8:30
KANWAL
IN-OUTPUT




    TIME TABLE MOHALI    
21ST- 27TH APRIL 2014
BANK-PO/SSC/CLERK/PB. JOBS


DAY

7.00-9:30
BATCH-1
24 MARCH
ROOM-1
 
7.30-10:00  
BATCH-2
13 FEB   
ROOM-2

9:30-12:00
BATCH-3
12-DEC
ROOM-2

10:30-1:00
BATCH-4
10 MARCH
 ROOM-1

12:00-2:30
BATCH-5
3-FEB
ROOM-2

2:30-5:00
BATCH-6
3 MARCH
ROOM-2

2:00-4:30
BATCH-7
16-JAN
AT 3b2

3:30-6:00
B-8
3-FEB
AT R-1



6:00-8:30
B-9
27 FEB
3B2

6:00-8:30
B-10
13 FEB
ROOM-2

6:30-8:00
B-11
31-MARCH
ROOM-1
MON
21/4
7:00-8:30
   %AGE-1
  (AADISH)
8:30-9:30
COMPUTER



7:30-8:30
COMPUTER
8:30-10:00
AREA,VOL
(DEV)
9:30-10:30
COMPUTER
10:30-12:00
T&W-2
(DEV)

10:30-11:30
COMPUTER
11:30-1:00
      TRAINS
      (NUPUR)
  
   12:00-1:00
ENG
J.S. GILL
1:00-2:30
B.R-1
(SAHIL)
2:30-3:30
SPECAIL GK
HISTORY-1   
2:30-3:30
ENG
J.S. GILL
3:30-5:00
ALGEBRA-1
(DEV)
1:00-2:00       
2:00-3:30
S.I
(NUPUR)
3:30-4:30
ENG
J.S. GILL
     
2:30-3:30
SPECAIL GK
HISTORY-1   

3:30-5:00
       AGES
(NUPUR)
5:00-6:00
ENG
(ASHISH)


6:15-7:30
INPUT-OUT-2
(SAHIL)
   7:30-8:30
   ENG
J.S. GILL
5:00-6:00
   SPECAIL GK
HISTORY-1   
ANISOON    
         3B2    
6:00-8:30
GEOMETRY-2,3
(AADISH)
5:00-6:00
   SPECAIL GK
HISTORY-1   

      
6:30-7:30
ENG
J.S. GILL
7:30-9:00
ALPHA-2
(SAHIL)
5:00-6:00
   SPECAIL GK
HISTORY-1   
ANISOON    
         3B2    
TUE
22/4
7:00-8:30
PUZZLE-1,2
(SAHIL)
8:30-9:30
ENG
J.S. GILL



7:30-8:30
ENG
J.S. GILL
     8:30-10:00
      MATRIX
ODD MAN OUT
(SAHIL)
9:30-10:30
ENG
J.S. GILL
10:30-12:00
D.I-2
(SAHIL)
10:30-11:30
ENG
J.S. GILL
11:30-1:00
T&D
(NUPUR)
    
   12:00-1:00
ENG
J.S. GILL
1:00-2:30
VEDIC-MATH
(NUPUR)
2:30-3:30
SPECAIL GK
HISTORY-2   
2:30-3:30
BANKING
    3:30-5:00
T&W-1
(NUPUR)
    
2:00-3:30
GEOMETRY-3
(DEV)
3:30-4:30
BANKING


     
2:30-3:30
SPECAIL GK
HISTORY-2   
    3:30-5:00
CALANDER
(SAHIL)
5:00-6:00
BANKING

       




6:15-7:00
        ENG
J.S. GILL
    7:00-8:30
T&W-1
(DEV)
5:00-6:00
     SPECAIL GK
HISTORY-2   
ANISOON    
         3B2      
6:00-7:30
  BOATS &
STREAM
(AADISH)
7:30-8:30
ENG
5:00-6:00
   SPECAIL GK
HISTORY-2   
ANISOON    
         3B2    
6:30-7:30
BANKING
  7:30-9:00
AGES
(AADISH)
5:00-6:00
   SPECAIL GK
HISTORY-2   
ANISOON    
         3B2    
WED
23/4
7:00-8:30
%AGE-2
(AADISH)
8:30-9:30
SPECIAL GK
ANISOON







    7:30-8:30
SPECIAL GK
ANISOON
    8:30-10:00
GEOMETRY-3
(DEV)
9:30-10:30
MARKETING
10:30-12:00
PROB
(NUPUR)
1:00-2:00
     
10:30-11:30
BANKING
   11:30-1:00
SYLLOGISM-2
(SAHIL)
               
   12:00-1:00
BANKING
   1:00-2:30
     SYMM
 (SAHIL)
2:30-3:30
SPECAIL GK
HISTORY-3   
2:30-3:30
ENG
J.S. GILL
 3:30-5:00
ALGEBRA-2
(DEV)

        
2:00-3:30
PUZZLE-6,7
(SAHIL)
3:30-4:30
ENG
J.S. GILL
              
2:30-3:30
SPECAIL GK HISTORY-3   
  3:30-5:00
NUMBER
(NUPUR)
5:00-6:00
ENG
J.S. GILL

       

         
6:15-7:30
D.I-1
(SAHIL)
7:30-8:30
ENG
J.S. GILL
   5:00-6:00
  SPECAIL GK HISTORY-3               

6:00-7:00
MARKETING
7:00-8:30
ALGEBRA-1
(AADISH
 5:00-6:00
 SPECAIL GK HISTORY-3       
6:30-7:30
ENG
J.S. GILL 7:30-9:00
PUZZLE-1,2
(SAHIL)
5:00-6:00
  SPECAIL GK HISTORY-2              

THU
24/4
7:00-8:30
PUZZLE-3,4
(SAHIL)
8:30-9:30
BANKING






7:30-8:30
MARKETING
    8:30-10:00
VOLUME
(DEV)


9:30-10:30
ENG
J.S. GILL
10:30-12:00
DEC-MAK
B.R-2
(SAHIL)
1:00-2:00
 SPECAIL GK HISTORY-3      
10:30-11:30
ENG
J.S. GILL
    11:30-1:00
P&L-1
(DEV)
1:00-2:00
  SPECAIL GK HISTORY-3            
   12:00-1:00
ENG
J.S. GILL
1:00-2:30
SIMPLIF-1
(NUPUR)
2:30-3:30
COMPUTER
 3:30-5:00
T&W-2
(NUPUR)
1:00-2:00
  SPECAIL GK HISTORY-3             
2:00-3:30
TRIGNO-1
(DEV)
3:30-4:30
COMPUTER


1:00-2:00
  SPECAIL GK HISTORY-3             
3:30-5:00
L,N-SERIES
 (SAHIL)
5:00-6:00
COMPUTER





6:15-7:30
      T&W-2
      (DEV)
   7:30-8:30
COMPUTER


6:00-7:30
  ALGEBRA-2
(AADISH)
7:30-8:30
ENG
J.S. GILL


6:30-7:30
COMPUTER
7:30-9:00
AVG
(AADISH)
FRI
25/2
7:00-8:30
RATIO-1
(AADISH)
8:30-9:30
ENG
(J.S. GILL)

7:30-8:30
ENG
(J.S. GILL)
    8:30-10:00
P&C
(DEV)
9:30-10::30
ENG
(J.S. GILL)
10:30-12:00
P&L-1
(DEV)

10:30-11:30
ENG
(J.S. GILL)
  11:30-1:00
T&W-1
(NUPUR)
   12:00-1:00
ENG
J.S. GILL
1:00-2:30
COD-DECOD
(SAHIL)
2:30-3:30
CURRENT
AFFAIRS
    3:30-5:00
  INPUT-OUT-2
(SAHIL)
2:00-3:30
RATIO-1
(NUPUR)
3:30-4:30
CURRENT
AFFAIRS


3:30-5:00
HCF-LCM
(NUPUR)
5:00-6:00
CURRENT
AFFAIRS



6:15-7:30
       D.I-2
     (SAHIL)
7:30-8:30
CURRENT
AFFAIRS
6:00-8:30
ALGEBRA-3
(AADISH)



6:30-7:30
CURRENT
AFFAIRS

    7:30-9:00
PUZZLE-3,4
(SAHIL)
SAT
26/2
7:00-8:30
TRIGNO-2
(AADISH)
8:30-9:30
      CURRENT
AFFAIRS

7:30-8:30
CURRENT
AFFAIRS
     8:30-9:30
PROB
     (AADISH)
9:30-10:30
CURRENT
AFFAIRS

10:30-12:00      BOATS &
   STREAM
  (SAHIL)


10:30-11:30
CURRENT
AFFAIRS
  11:30-1:00
       T&w-2
(D(NUPUR)DD)(()
   12:00-1:00
CURRENT
AFFAIRS
   1:00-2:30
SIMPLIF-2
(NUPUR)
2:30-3:30
ENG
(J.S. GILL)
   3:30-5:00
AREA
(NUPUR)

2:00-3:30
SYLLOGISM-1
(SAHIL)
3:30-4:30
ENG
(J.S. GILL)



3:30-5:00
DIRECTION
     (SAHIL)
5:00-6:00
ENG
(J.S. GILL)


6:15-7:30 BOATS & STREAM
      (AADISH)
7:30-8:30
ENG
(J.S. GILL)
6:30-7:30
ENG
(J.S. GILL)
7:30-9:00
%AGE
(AADISH)


SUN
27/2
10:00-11:30
GEOG-3
3B2

   12:00-2:00
PB-GK
        3B2
12:00-2:00
PB-GK
3B2
10:00-11:30
GEOG-3
3B2
8:00-9:30
SCIENCE-1
3B2




8:00-9:30
GEOG-3
      SOFFICE
12:00-2:00
PB-GK
3B2
10:00-11:30
GEOG-3
3B2
8:00-9:30
SCIENCE-1
3B2

10:00-11:30
SCIENCE-2 OFFICE
12:00-2:00
PB-GK
3B2


8:00-9:30
GEOG-3
     OFFICE
10:00-11:30
SCIENCE-2 OFFICE
12:00-2:00
PB-GK
3B2
8:00-9:30
GEOG-3
OFFICE

MOCK-TEST-1:00-3:00 WED, FRIDAY

SUNDAY MOCK TESTAS  ANNOUNCED IN CLASS







(TIME TABLE PATIALA)
14THAPRIL-  20th  APRIL  2014
BANK-PO/SSC/CLERK/PB. JOBS
PATIALA-1  (CHHOTI BARADARI)
PATIALA-2 (OPP. PUNJABI  UNIV. )


DAY
07:30-10:00
BATCH-1
ROOM NO. 2
6-MARCH
SCO-155,
 NEW OFFICE
10:00-12:30
BATCH-2
ROOM NO. 1
20-FEB
SCO-155, NEW OFFICE
10:30-1:00
BATCH-3
ROOM NO. 2
3 APRIL
SCO-155,
NEW OFFICE
(3:00-5:30)
BATCH-5
ROOM NO. 1
10TH APRIL
SCO-155,
NEW OFFICE
4:00-6:30
BATCH-6
ROOM NO. 2
6TH FEB
SCO-155,
NEW OFFICE
10:00-12:30
BATCH-1
ROOM NO. 2
21 FEB.
3:00-5:30
BATCH-2
ROOM NO.2
16 JAN
3:00-4:00
UGC- NET
(PAPER 1)
ROOM NO.1
(7:00-9:00)
UGC
ECONOMICS
PAPER 2 &  3
(6:30:-8:00)
UGC
MGT/COMM.
PAPER 2 &  3
MON
14/4
(7:30-9:00)
P & L
 (RAHUL)
9:00-10:00)
COMPUTER
(YOGITA)
(10:00-11:30)
         S.I
(RAHUL)
 (11:30-12:30)
COMPUTER
(YOGITA)
(10:30-11:30)
COMPUTER
(YOGITA)
(11:30-1:00)
NUMBERS
(SUMIT)
(1:00-2:00)
LEGAL
APPTITUDE
(ONLY FOR CLAT STUDENT)
(3:00-4:00)
COMPUTER
(YOGITA)
 (4:00-5:30)
SIMPLIFICATION
(SUMIT)
    (4:00-5:00)
COMPUTER
(YOGITA)
 (5:00-6:00)
C. O A & MIX REASONING
(KAPIL)
(10:00-11:00)
ENGLISH
(HEENA)
 (11:00-12:00)
GK
(MITHIL)
(3:00-4:00)
GK
(MITHIL)
 (4:00-5:00)
ENGLISH
(HEENA)

   (3:00-4:00)
  COMMUNICATION
(BHARTI)
MACRO ECO.
        

B.E
TUE
15/4
(7:30-9:00)
P & L
 (RAHUL)
9:00-10:00)
GK
(MITHIL)
(10:00-11:30)
        C.I
(RAHUL)
(11:30-12:30)
GK
(MITHIL)
(10:30-11:30)
GK
(MITHIL)
 (11:30-12:30)
ENGLISH
(HEENA)
(12:30-1:30)
LEGAL
APPTITUDE
(ONLY FOR CLAT STUDENT)
(3:00-4:00)
GK
(MITHIL)
 (4:00-5:30)
CODING DECODING
( KAPIL)
(4:00-5:00)
ENGLISH
 (HEENA)
 (5:00-6:00)
GK
(MITHIL)



(10:00-11:00)
COMPUTER
(YOGITA)
(11:00-12:30)
NON VERBAL
(KAPIL)
(3:00-4:00)
COMPUTER
(YOGITA)
 (4:00-5:30)
SPEED
TEST
(3:00-4:00)
       Q.A
(SUMIT)
MACRO ECO.
B.E
WED
16/4
(7:30-9:00)
ARGU.ASSUM
(KAPIL)
9:00-10:00)
ENGLISH
(HEENA)
(10:00-11:00)
ENGLISH
(HEENA) (11:00-12:30)
SYLLOGS      
(KAPIL)
(10:30-12:00)
AVERAGE
(SUMIT)
 (12:00-1:00)
ENGLISH
      (HEENA)
(1:00-2:00)
LEGAL
APPTITUDE
(ONLY FOR CLAT STUDENT)

(3:00-4:00)
ENGLISH
 (4:00-5:30)
LCM/HCF
(SUMIT)
(4:00-5:00)
ENGLISH
(HEENA)
 (5:00-6:30)
SPEED TEST
(GURDEEP)
(10:00-11:30)
        BOATS
(RAHUL)
(11:30-12:30)
GK
(MITHIL)

(3:00-4:30)
ALGEBRA
(RAHUL)
 (4:30-5:30)
GK
(MITHIL)
(3:00-4:00)
RESEARCH
(KAPIL)









MACRO ECO.
B.E
THU
17/4
(7:30-9:00)
        S.I
 (RAHUL)
9:00-10:00)
ENGLISH
(HEENA))
(10:00-11:30)
      C.I
(RAHUL)
(11:30-12:30)
SPEED TEST
(GURDEEP
(10:30-11:30)
GK
(MITHIL)
(11:30-12:30)
     ENGLISH
      (HEENA)
(12:30-1:30)
LEGAL
APPTITUDE
(ONLY FOR CLAT STUDENT
(3:00-4:45)
LCM/HCF
(SUMIT)  
(4:45-6:00)
CURRENT
AFFAIRS
(YOGITA)
(4:00-4:45)
     ENGLISH
      (HEENA)
(4:45-6:00)
CURRENT
AFFAIRS
(YOGITA)
(10:00-11:00)
CURRENT
AFFAIRS
(YOGITA)
(11:00-12:00)
SPEED TEST
(12:00-1:00)
DIC.MAKING
(KAPIL)
(3:00-4:00)
CURRENT
AFFAIRS
(YOGITA)
 (4:00-5:30)
   PUZZLE3,4
(KAPIL)
(3:00-4:00)
RESEARCH
(KAPIL)
MACRO ECO.
B.E
FRI
18/4
(7:30-9:00)
NON.VERBAL
(KAPIL)
9:00-10:00)
GK
(MITHIL)
(10:30-11:30)
GK
(MITHIL)
(11:30-12:30)
DEC.MAKING (KAPIL)
(10:30-11:30)
DIRECTION (KAPIL)
(11:30-1:00)
AVERAGE
(SUMIT)
(3:00-4:00)
OMO & MATRIX
(KAPIL)
(4:00-5:00)
GK
(MITHIL)
(4:00-5:00)
DIC.MAKING
(KAPIL)
 (5:00-6:30)
GK
(MITHIL)
(10:00-11:30)
TIME & WORK
(RAHUL     (11:30-12:00)
ENGLISH
(HEENA)

(3:00-4:30)
ALGEBRA
(RAHUL) (4:30-5:30)
ENGLISH
(HEENA)

Q.A
(SUMIT)
MACRO ECO.
B.E
SAT
19/4
(7:30-8:30)
ENGLISH
(HEENA)
8:30-9:30)
CURRENT
AFFAIRS
(YOGITA)
(10:00-11:30)
          C.I
(RAHUL) (11:30-12:30)
CURRENT
AFFAIRS
(YOGITA)
(10:30-11:30)
GK
(MITHIL)
 (11:30-12:30)
CURRENT
AFFAIRS
(YOGITA)
(3:00-4:30)
ENGLISH
(4:30-5:30)
NUMBERS
(SUMIT)
   (4:00-6:00)
TRIGONO.
(RAHUL)
(10:00-11:00)
ENGLISH
(HEENA )    (11:00-12:30)
BANKING
(KAPIL)
(3:00-4:00)
ENGLISH
(HEENA)
(4:00-5:30)
PUZZLE4,5
(KAPIL)
OFF
MACRO ECO.
B.E
(9:00-10:00 )  (PUNJAB GK)
MOCK TEST (10:00-12:00) ( SUNDAY,20APRIL)
(MOCK TEST, 9:00-11:00 )
(PUNJAB GK,11:00-12:00)( SUNDAY, 20 APRIL




   TIME TABLE PANCHKULA 
14TH APR – 20th APR 2014
BANK-PO/SSC/CLERK/PB. JOBS


DAY
24 MAR
7:00-9:30
NEW BATCH
13 FEB
7:00-9:30
BATCH-2
30-JAN
10:30-01:00
BATCH-3
3-MAR
10:30-01:00
BATCH-8
NEW BATCH
06-FEB
03:00-05:30
BATCH-5
14-APR
06:00-08:30
NEW BATCH
20-FEB
06:00-08:30
BATCH-7
MON
14/04
07:00 -08:00
BANKING 08:00-09:30
%AGE
   6:30-8:00
  VOLUME
   8:00-9:00
   BANKING
   OFF
  
   10:30-11:30
  BANKING
   11:30-01:00
   TIME & WORK
   03:00-04:30
  SIMPLIFCTN
   04:30-05:30
    BANKING    

    06:00-08:30
   INTRODUCTION
   AND BR 1
   06:00-07:30
  ARG/ASS
   07:30-08:30
   BANKING
TUE
15/04
07:00-08:00
ENGLISH
08:00-09:30
CODING
7:00-8:30
TIME & DISTANCE                   8:30-9:30
ENGLISH
10:30-1:00
MATH
GEOMETRY
10:30-12:00
SYLLOGISM
12:00-01:00
ENGLISH
03:00-04:30 SYMM REL
04:30-05:30
CURRENT AFFAIR
06:00-07:00
CURRENT AFFAIR
07:00-08:30
VEDIC MATH
 06:00-07:30
D.M
07:30-08:30
CURRENT AFFAIR
WED
16/04
7:00-8:30
%AGE
8:30-9:30
CURRENT AFFAIR
7:00-8:00
CURRENT AFFAIR
8:00-9:30
D.M.
10:30-12:30
TEST
10:30-11:30
CURRENT AFFAIR
11:30-01:00
TRAIN
03:00-04:30 HCF & LCM
04:30-05:30
ENGLISH
06:00-07:30
DIRECTION
 07:30-08:30
 ENGLISH
06:00-07:00
ENGLISH
07:30-08:30
PROFIT & LOSS
THU
17/04
7:00-8:00
ENGLISH
8:00-9:30
LETTER SERIES
7:00-8:30
PROFIT & LOSS
8:30-9:30
ENGLISH
10:30-1:00
MATH
GEOMETRY & HEIGHT & DISTANCE
10:30-12:00
INPUT/OUTPUT
12:00-01:00
ENGLISH
03:00-04:30 BR 2
04:30-05:30
06:00-07:00
ENGLISH
07:00-08:30
SIMPLIFCTN
  06:00-07:30
  VENN DIAG
  07:30-08:30
  ENGLISH
FRI
18/04
7:00-8:30
RATIO & P
8:30-9:30
COMPUTER
7:00-8:00
COMPUTER 8:00-9:30
VENN DIAG
10:30-12:30
TEST
10:30-11:30
COMPUTER 11:30-01:00
TIME & D
03:00-04:30 NUMBERS
04:30-05:30
COMPUTER
06:00-07:30
SYMM REL
 07:30-08:30
 COMPUTER
  06:00-07:00
 COMPUTER
 07:00-08:30
 AREA
SAT
19/04
7:00-8:00
ENGLISH 8:00-9:30
BR 2
7:00-8:30
PROFIT & LOSS
8:30-9:30
ENGLISH
BATCH OVER
10:30-12:00
INPUT/OUTPUT
12:00-01:00
ENGLISH
03:00-04:30 MATRIX /ODD
04:30-05:30
ENGLISH
OFF
 06:00-07:00
 ENGLISH
 07:00-08:30
 VOLUME




LUDHIANA TIME TABLE
14th  APRIL - 20TH APRIL  2014
BANK-PO/SSC/CLERK/PB. JOBS
DAY/BATCH,
TIME,
DATE
BATCH - 1
7:00-9:30
3 APRIL
BATCH - 2
10:00-12:30
27 MARCH
BATCH - 3
10:30-1:00
17 APRIL
BATCH - 4
6:00-8:30
17 APR


MON 14/04
7:00-8:00
COMPUTER
(SHEKHAR)
8:00-9:30
NUMBERS
(HARMAN)
10:00-11:00
ENGLISH
(SHAGUN)
11:00-12:30
%AGE
(HARMAN)
12:30-1:30
ALPHA-2, NR
(SANDEEP)




TUES 15/04
7:00-8:30
DIRECTION MATRIX
(SANDEEP)
8:30-9:30
ENGLISH
(SHAGUN)
10:00-11:30
AGES
(HARMAN)
11:30-12:30
ENGLISH
(SHAGUN)
12:30-1:30
BANKING
(GURJIT)




WED 16/04
7:00-8:30
ALPHA - 1
(SANDEEP)
8:30-9:30
ENGLISH
(SHAGUN)

10:00-11:00
ENGLISH
(SHAGUN)
11:00-12:30
RATIO & PROP
(HARMAN)
12:30-1:30
PUZZLE – 1,2
(SANDEEP)




THU 17/04
7:00-8:00
BANKING
(GURJIT)
8:00-9:30
AVERAGE
(HARMAN)
10:00-11:00
ENGLISH
(SHAGUN)
11:00-12:30
RATIO & PROP
(HARMAN)
12:30-1:30
PUZZLE 3-6
 (SANDEEP)
10:30-12:00
INTRO.
BR - 1
(SANDEEP)
12:00-1:00
ENGLISH
(SHAGUN)
6:00-7:30
INTRO.
BR - 1
(SANDEEP)
7:30-8:30
ENGLISH
(SHAGUN)


FRI 18/04
7:00-8:30
TRIGNO - 1
(HARMAN)
8:30-9:30
ENGLISH
(SHAGUN)
10:00-11:00
CURRENT AFFAIRS
(SANDEEP)
11:00-12:30
ALGEBRA-1
(HARMAN)
10:30-11:30
COMPUTER
(SHEKHAR)
11:30-1:00
SR-1
(SANDEEP)
6:00-7:00
COMPUTER
(SHEKHAR)
7:00-8:30
SR-1
(SANDEEP)


SAT 19/04
7:00-8:30
ALPHA-2, NR
(SANDEEP)
8:30-9:30
CURRENT AFFAIRS
(SANDEEP)
10:00-11:00
COMPUTER
(SHEKHAR)
11:00-12:30
SYLLOGISM
(SANDEEP)
10:30-11:30
ENGLISH
(SHAGUN)
11:30-1:00
VEDIC MATHS
(HARMAN)
6:00-7:00
ENGLISH
(SHAGUN)
7:00-8:30
VEDIC MATHS
(HARMAN)
SUN 20/04
9:00-10:00
POLITY-1,2
11:00-12:00
Pb GK-1
9:00-11:00
POLITY-1,2
11:00-12:00
Pb GK-1
9:00-11:00
POLITY-1,2
11:00-12:00
Pb GK-1
9:00-11:00
POLITY-1,2
11:00-12:00
Pb GK-1




4 comments:

Anonymous said...

very good academy to help the student to achieve their dream

Vivek Sharma said...

i very thankful for for bright academy to give me very technical and effective coaching i get very good confidence to fight bank exam now i m working in uco bank

thanks bright academy

Anonymous said...

Hello Sir,,, very nice and colourful blog... Sir would you please let me know the time and fee structure for English NET Paper II & III...
Thanks Sir...

suprita godara said...

dear sir, thank u so much for ur teaching..i have cleared all written exams..now my target is IBPS-clerk..plz upload more GK test on blog..

Google+